Hasiči se vrací na své stanice do Pardubického kraje

[ title]
Smutek i obdiv k lidem v Moravské Nové Vsi

„V životě jsem se s tím nesetkal. Sloužím už patnáct let u hasičů, ale tohle na mě nechalo obrovský dojem,“ říká zpětně mjr. Ing. Pavel Bér, velitel prvního odřadu z HZS Pardubického kraje a dodává, že: „je to veliká psychická zátěž, nevím, jak ostatní kolegové, ale na mně to nechalo opravdu negativní vzpomínku.“ Celkem se na Moravě vystřídaly čtyři odřady v celkovém počtu 150 hasičů, ať už profesionálních nebo dobrovolných.

Za dobu působení, přesně 14 dní hasiči v postižené oblasti, konkrétně v Moravské Nové Vsi, prováděli zejména zprůjezdnění komunikací, prohledávání a odklízení nepojízdných vozidel, které tornádo rozházelo po okolí. Odklízeli trosky a popadané stromy...Na místě pracovali také psychologové, kteří poskytovali psychosociální pomoc lidem v postižené oblasti. „My jsme tam podporovali lidi, kteří zažili velmi nepříjemnou událost. Je to opravdu apokalypsa. Pro mě velké překvapení v tom, že lidé na jihu Moravy, jsou silní lidé, umějí se podporovat navzájem, jsou soudržní, dokáží se semknout, najít tu sílu, pracovat. Setkali jsme se se spoustou příběhů,“ uvádí František Lokaj, člen intervenčního týmu.

Silné bouřky na jižní Moravě. Výjezdy hasičů každou minutu

Jedním ze základních požadavků na odřad obecně – je co největší samostatnost a soběstačnost, což odřady HZS Pardubického kraje splňovaly.  Kromě pití a jídla si uměli poradit i s noclehem a disponovali i důležitou technikou.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Pardubického kraje)