Výcvik kynologických týmů. Byl v dešti nebo ve sněhu

Psi si taky užili svoje

V těchto dnech pořádala GPR OSP Walbrzych Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wałbrzych výcvik záchranářských kynologických týmů ve městě Walbrzych a Kalety.

Na toto cvičení byl pozvaný i psovod HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí prap.  David Hynek, DiS., a to v rámci dlouhodobé spolupráce k výměně zkušeností a poznatků v záchranářské kynologii.Psi museli prohledávat jednotlivé části důlního provozu (areálu) v několika nadzemních úrovních. „Cílem bylo prověřit ovladatelnost psa v prostředí nebezpečí pádu, práce v silně prašném prostředí a pohyb po ocelových konstrukcích. Pohyb po těchto místech ještě ztěžoval namrzající déšť, který ten den doprovázel náš výcvik,“ upřesňuje detaily David Hynek.

Aby výcvik nebyl až tak lehký, počasí přes noc připravilo sněhovou nadílku. Napadlý sníh ztěžoval psům a psovodům pohyb po sutinách. Právě sníh je pro podobnou práci velmi nebezpečný, protože zakrývá nebezpečná místa, kde se pes může zranit – sklo, dráty, díry atd.,

V opuštěném objektu v Mariánských Lázních se zřítil strop. Přijeli i kynologové

Všemi zadanými úkoly prošli zdárně i oba psi. Max jako "veterán" je ve věku 10 let stále atestovaný pes pro sutinové hledání a zařazený do služby u HZS Pardubického kraje.

Darren je pes v přípravě a čeká, až bude moc absolvovat Atest Ministerstva vnitra v sutinovém hledání a začít se účastnit záchranných prací.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Pardubického kraje)