Středočeští hasiči převzali od automobilky TPCA novou cisternu

[ title]
Modernější vybavení

V pondělí 19. srpna dopoledne předalo vedení automobilky TPCA středočeským hasičům pro stanici v Ovčárech na Kolínsku nové zásahové vozidlo – cisternovou automobilovou stříkačku.  

Nová CAS 20/4000/240 S2T na podvozku Scania P 440 4x4 s automatickou převodovkou Opticruise a čerpacím zařízením Rosenbauer nahradí až dosud používanou techniku CAS 24 MB Atego. Společnost TPCA tak dostála svému slibu, kdy na základě smluvního vztahu s HZS Středočeského kraje pořídí pro stanici HZS Ovčáry každých deset let nové zásahové vozidlo.

Scania P 440 4x4 se od starší cisterny liší na první pohled barvou, zejména z důvodu lepší viditelnosti září nový vůz reflexně červenou barvou RAL 3024. Mezi další moderní prvky patří datová sběrnice k řízení provozu účelové nástavby CAN-bus, kdy vozidlo může být při zásahu plně automatizováno. Většinu úkonů, které musel doposud obstarávat strojník, může vykonávat automatika, což hasičům ulehčí práci při samotném zásahu.

Hasiči z Pražského hradu zařadili do služby nový automobilový žebřík

Výbava vozidla pro zásahovou činnost je uzpůsobena podle nastavené koncepce HZS Středočeského kraje pro uspořádání technických prostředků na účelové nástavbě CAS. Kabina je dále vybavena bezpečnostními prvky včetně airbagů pro řidiče i posádku. Podvozek má pneumatické odpružení s automatickou regulací výšky s možností manuální regulace, kdy po dojezdu k zásahu je možné vozidlo snížit pro snadnější vyndávání uložených technických prostředků potřebných pro zásah z nástavby.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)