Pomocník ve vzduchu. Hasičům na Liberecku bude pomáhat dron

[ title]
První testy

Dron DJI Matrice 210 RTK je nová posila hasičů v Libereckém kraji. V jeho výbavě nechybí např. termovizní či klasická kamera. Stroj za více jak milion korun zvládne na jednu sadu baterií  zhruba 20 minut letu.

Celkem je k dispozici šest sad baterií, včetně příslušného vybavení pro rychlé dobíjení. To umožňuje, vyjma výměny baterií, prakticky neomezenou přítomnost dronu ve vzduchu.

V současné době HZS Libereckého kraje čeká na ukončení řízení u Úřadu pro civilní letectví, což přinese HZS Libereckého kraje první piloty pro toto zařízení.

HZS Libereckého kraje se tak stane jedním z opěrných bodů v této oblasti a o využití dronu tak budou moci žádat i okolní HZS krajů. Dron bude sloužit hasičům při průzkumu místa zásahu.

Své uplatnění může najít při hledání ohnisek požárů, pátrání po pohřešovaných osobách, identifikaci potencionálně nebezpečných látek, i jiných událostech.

Obecně půjde o podporu rozhodovacího procesu velitele zásahu. Díky dronu lze nejen získat detailnější informace z průzkumu, ale i identifikovat překážky či okolnosti, které by mohly komplikovat řešení daného zásahu.

Kvadrocoptéra na Pardubicku už plně slouží hasičům. Vidí všechno.

Nyní je dron v testovacím režimu. Probíhá intenzivní výcvik prvních pilotů a to i formou výcvikových letů v rámci taktických cvičení či při reálné zásahové činnosti.

Cvičné nasazení si vyzkoušeli příslušníci HZS Libereckého kraje u požáru lesního porostu v obci Tuhaň na Českolipsku v sobotu 18. dubna. Ve výšce 100 metrů nad zemí monitoroval prostor požářiště a hasiči tak měli přesný obrázek o tom, jak to v místě zásahu vypadá, kde se naházejí skrytá ohniska požáru a o jakých teplotách.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Libereckého kraje)