Letečtí záchranáři ve Špindlu. Zkoušeli jiný způsob záchrany osob z lanovky

[ title]
Výcvik nasměrovám do reálných podmínek

Podzim letečtí záchranáři HZS hl. m. Prahy věnovali zejména nácviku záchrany z lanovek. Společně s lezci z dalších krajů plně využili možnost výcviku na několika druzích lanovek ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Vyzkoušeli a vysvětlili si například různé druhy otevření bezpečnostních systémů nejen na sedačkových lanovkách, ale i kabinkách. Na místě přispěla svými bohatými znalostmi a zkušenostmi rovněž Horská služba ČR. Výcvik se pokusili nasměrovat do reálných podmínek se skutečnými lidmi, a to jak s dětmi a dospělými, tak i s osobami s omezenou hybností.Po dohodě s provozovatelem a dalšími kraji záchranáři vyzkoušeli šetrnější a rychlejší metodu záchrany. Z praxe je známo, jak je nepříjemné mít nad hlavou vrtulník.

Nefunkční lanovka na Jesenicku uvěznila desítky lyžařů. Zasáhli hasiči (VIDEO)

Za pomoci jeřábu a leteckých záchranářů vrtulník postupně rozmístil na podpěry a sedačky lezce, kteří již bez nutnosti jeho další asistence cvičně zachránili osoby spuštěním k dalším záchranářům.

Byla též vyzkoušena záchrana vozíčkářů vytažením na lyži vrtulníku s následným spuštěním do připravených nosítek a jejich transport do bezpečí.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Praha)