Hasiči převzali speciální techniku. Je to velitelský vůz s dronem

[ title]
Vozidlo poskytne veliteli plošný přehled nad místem zásahu

Unikátní velitelské vozidlo získali do užívání hasiči v Karlovarském kraji. Velitelské vozidlo je vybavené moderním bezpilotním prostředkem, který přenáší obrazové informace pro vyhodnocení a analýzu přímo na zpracování na místě v tomto vozidle.

Drony už nejsou výjimkou ve vybavení hasičských sborů v celé České republice. Vozidlo je vybavené dronem Matrice 210 V2 – DJI, který je osazený termokamerou a optickou kamerou se 60x zoomem. Ve výbavě auta je rovněž 8x statická kamera + stativ, každá kamera může být umístěna do 100m od vozidla pomocí LAN kabelu. Kamery mají optický zoom, noční přísvit, čtyři z nich lze otáčet o 360 stupňů.Velitelské vozidlo má zabudované dvě pracoviště pro zpracování a distribuci videa z kamer a dronu. Auto je schopné současně přijmout signál z 9 kamer a dronu, následně zpracovat video a distribuovat formou streamu po internetu komukoliv, kdo dostane odkaz. Obrazové informace z dronu pak je možné přenášet kabelem i bezdrátově do dalších přijímačů přímo ve vozidle nebo v jeho blízkostí, například do štábu velitele zásahu.

Dron nasnímal výškovou techniku pražských hasičů (VIDEO)

Ve vozidle je rovnou instalována i střižna pro případnou tvorbu spotů od zásahu pro média a na sociální sítě. Umožní tak šířit v reálném čase preventivní informace o probíhající mimořádné události zvlášť závažného rozsahu.

(pšt,hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje)