Hasiči absolvovali výcvik s letounem určeným pro letecké hašení

[ title]
Zúčastnily se i dobrovolné sbory

V minulých dnech probíhaly na Zlínsku výcviky hasičů s letounem zařazeným v České republice do systému letecké hasičské služby. Ta je určena zejména k leteckému hašení rozsáhlých požárů v přírodním prostředí a často také v nepřístupném terénu.

Pro území Zlínského kraje je k leteckému hašení primárně určen vrtulník Bell 412 Letecké služby Policie ČR s dislokací v Brně (ve zkušebním režimu v Ostravě) a letoun An-2 „Andula“ soukromého leteckého provozovatele s dislokací v Jihlavě. Právě s tímto strojem a jeho piloty hasiči cvičili.  

Plnění letadel prováděli profesionální hasiči Zlínského kraje a členové části těch jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, které byly pro tuto činnost předurčeny. Takových jednotek je na území kraje přibližně šest desítek a byly vytipovány s ohledem na polohu letecké pracovní plochy blízko místa jejich dislokace a s ohledem na potřebné vybavení jednotek.

Bez správné komunikace není úspěch. Přesně to hasiči nacvičovali

Letišť vhodných pro využití letounů letecké hasičské služby je ve Zlínském kraji aktuálně 16, což s výjimkou hornatého Vsetínska zajišťuje jeho velmi dobré pokrytí.

Praktická část výcviku je pak zaměřena na samotné plnění letounů hasební vodou pomocí mobilní požární techniky, provádění a vyhodnocování úspěšnosti shozů, či zkoušky spojení mezi hasiči na místě, osádkou letounu a krajským operačním a informačním střediskem.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Zlínského kraje)