Až uvíznete na lanovce, hasiči vědí, jak zachraňovat

[ title]
Cvičilo se v Deštném v Orlických horách

Ačkoliv letošní sezóna provozu skiareálů nepřála, ani letos nevynechali příslušníci HZS Královéhradeckého kraje pravidelný každoroční výcvik záchrany osob z lanovky.

Ten letošní se uskutečnil ve Skicentru Deštné v Orlických horách a absolvovali ho profesionální hasiči – lezci z územních odborů Rychnov nad Kněžnou, Náchod a Hradec Králové.

V případě, že dojde k mimořádné události, během které musí být osoby z lanové dráhy evakuovány, existuje na tuto záchranu podle norem lhůta dvou hodin.Záchrana z lanových drah je uskutečněna v dvoučlenných skupinách, kdy lezec vyleze po konstrukci sloupu lanové dráhy a za pomocí speciální kladky pro pohyb na ocelovém laně se za jištění druhého lezce spustí k sedačce lanovky.

Zámek Hluboká nad Vltavou v zajetí ohně i hasičů. Bylo to cvičení (VIDEO)

Následně zajistí kladku proti nežádoucímu pohybu pomocí karabiny a slaní k zachraňovaným osobám. Ty zajistí do záchranných smyček a za pomocí druhého lezce je spouští na laně.

K záchraně z lanových drah bývají využívány i vrtulníky letecké záchranné služby a Policie ČR s leteckými záchranáři. V případě jejich aktivace transportují v podvěsu nebo pomocí palubního jeřábu hasiče-lezce po celém úseku lanové dráhy, čímž se evakuace zrychluje.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Královéhradeckého kraje)