Čeští hasiči jsou elitou v požárním sportu a válcují svět

Požární sport je ve světě fenoménem. A co víc, na vrcholu září Češi. V srpnu a září letošního roku sbírali medaile jak na běžícím pásu dospělí i junioři a dorostenci. A to včetně těch nejcennějších. Celkově česká reprezentace nasbírala 24 světových medailí!

Reprezentace dospělých se představila na XI. Mistrovství světa v požárním sportu 2015 v Petrohradu ve dnech 7. až 12. září. Z Ruska si Češi přivezli šest medailí – dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové. V běhu na 100 metrů překážek zvítězil v čase 15,09 a zároveň v novém českém rekordu Jakub Pěkný. Druhé zlato přidala vzápětí i štafeta žen na 4x100 metrů překážek ve složení Petra Chovancová, Barbora Šubrtová, Markéta Marková a Šárka Jiroušová. Ve stejné disciplíně se dařilo i mužům. Trojice juniorů David Dopirák, Václav Divoš a Martin Lidmila doplněná o Pavla Krpce přinesla české výpravě bronz.

V závěrečné disciplíně, kterou byl požární útok, zářily ženy, které si hlídaly svou skvělou dosavadní pozici. Předvedly druhý nejlepší výkon dne, což v konečném součtu rovněž znamenalo stříbrnou medaili. Mužům se požární útok oproti očekáváním tolik nevyvedl a skončili bez medaile. Celkově se však mohli těšit ze třetího místa.

O poznání lépe se dařilo o měsíc dříve mladším ročníkům na IV. Mistrovství světa juniorů a VI. Mistrovství světa dorostu v požárním sportu 2015, které ve dnech 2. až 9. srpna hostilo běloruské Grodno. Hasičská mládež ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska totiž tomuto šampionátu zcela dominovala. Čeští dorostenci a junioři získali osmnáct medailí – osm zlatých, čtyři stříbrné, šest bronzových – a přitom stačili ještě přepsat tři světové rekordy!

První titul pro českou výpravu vybojoval Lukáš Gerža ve výstupu na cvičnou zeď. Další zlato přibylo díky děvčatům v běhu na 100 metrů překážek. Na nejcennější kov dosáhla dorostenka Kamila Krejčí, juniorka Šárka Jiroušová pak nejenže zvítězila, ale pokořila i dosavadní světový rekord. Stříbro pro družstvo dorostenek ještě přidala Nikola Polová. Ve stejné disciplíně zářili i chlapci. Mistrem světa se stal dorostenec Lukáš Kroupa, bronz vybojoval Daniel Klvaňa. Stříbrnou medaili v běhu na 100 metrů překážek si odvezl i junior Martin Lidmila. Bronz ještě přidala Markéta Marková za dvojboj (běh na 100 metrů překážek + výstup na cvičnou zeď).

O další zlatý triumf korunovaný novým světovým rekordem se postarali chlapci ve štafetách na 4x100 metrů překážek. Tým ve složení Karel Flídr, Vojta Klenka, Daniel Klvaňa a Jan Gášek exceloval výkonem 55,16 a světové tabulky přepsal o více než vteřinu. Zlato získala i štafeta juniorů časem 54,80. Dorostenky pak ještě rozšířily řadu medailí ze štafety o bronz.

Závěr šampionátu patřil tradičně královské disciplíně – požárnímu útoku. V něm junioři vybojovali bronz a skončili na celkovém druhém místě. Třetí příčku dobyly i juniorky a stejný stupínek opanovaly i v celkovém hodnocení. Největší radost však měli dorostenci, kteří v požárním útoku vytvořili další světový rekord a díky celkovému vítězství slavili titul mistrů světa.

(rš,hasicskelisty.cz,foto:arch.)