Nový sport - hasičský míč

Počátkem září 1928 se konal v Turíně mezinárodni hasičský sjezd, spojený s velkou hasičskou výstavou, kterého se zúčastnila také velmi početná výprava z Ameriky. Američané v rámci sjezdu a výstavy představili světu nový americký sport.

Byla to jakási hasičská hra s míčem. Používalo se při ní velikého, ale velmi lehkého gumového míče, který měřilv průměru1,2 metru.

Pravidla byla taková, že proti sobě hrála čtyři mužstva, která měla bílým křížem na zemi rozdělené hřiště na čtyři „svoje" dvorce. Prohrálo mužstvo, na jehož dvorci se míč dotknul země. Předmětem hry bylo udržovat míč stále ve vzduchu, a sice nikoli nohou nebo rukou, nýbrž proudem vody. Každé mužstvo mělo stříkačku a hadicí stříkalo vodu proti míči, aby jej tím udrželo ve vzduchu anebo jej zahnalo na území protihráčů.

V Americe prý byla tato bláznivina velmi rozšířena a tak prý nebylo pochybnosti, že se ujme také v Evropě, jež se po ní ve všem opičí.

(Národní politika 4.9.1928)

(kp, hasicslelisty.cz, foto:arch.)


Anglický vynález z roku 1912

29.4.2017 10:00:00

Anglický inženýr v roce 1912 vynalezl zařízení, které je na naší fotografii. Jedná se o záchranný aparát pro hasiče, klec, ve které je možné spouštět osoby z vysokých pater domů. ...

Cvičení hasičů

11.3.2017 10:00:00

Z roku 1908 se nám zachovala naprosto jedinečná fotografie z cvičení hasičů v Roudnici nad Labem, nebo jak se tehdy ještě říkalo v Roudnici pod Řípem. Bohužel nic dalšího se k tomuto snímku nedoch...