Záchrana zavalených a zasypaných osob při výkopových pracích

Při výkopových pracích na stavbě, došlo vlivem podmáčené půdy k sesuvu zeminy do výkopu. Zemina zavalila dva dělníky, jeden byl zavalen do poloviny těla, při vědomí. Druhý dělník byl zavalen zcela. To bylo tématem cvičení, které se uskutečnilo 27. 9. 2022 v půl čtvrté odpoledne v obci Vilémov na Šluknovsku.

Po nahlášení události na Krajské operační a informační středisko HZS Ústeckého kraje, které neprodleně předalo informaci operačním střediskům Policie ČR a ZZS ÚK, na místo vyjely jednotky HZS ÚK ze stanice Šluknov, ze stanice Teplice a Most s technickými kontejnery, jednotky sboru dobrovolných hasičů Vilémov, Dolní Poustevna a Velký Šenov, dále hlídka Policie ČR a posádka ZZS Ústeckého kraje.

Cílem cvičení bylo ověřit v praxi předpokládaný časový průběh cvičení, koordinaci činnosti složek IZS, prověření dojezdových časů složek IZS, ověření znalostí velitele zásahu s problematikou při tomto druhu zásahu.

V průběhu cvičení provedly složky IZS vyproštění a ošetření zasypaných osob (figurín) dle plánu cvičení. Zúčastněné složky byly při cvičení prakticky a teoreticky seznámeny se záchranou osob ze závalů, technickými prostředky a způsoby stabilizací výkopů. Seznámení provedli instruktoři a členové týmu HZS Ústeckého kraje ze stanic Děčín, Teplice a Most, kteří se této problematice věnují nad rámec pravidelné odborné přípravy.

Informoval Lukáš Marvan, tiskový mluvčí HZS Ústeckého kraje.

(rp,hasicskelisty.cz,foto:hzs UK)

V tunelu hořela tramvaj

8.12.2022 10:00:00

V Brně se během úterního dopoledne uskutečnilo cvičení složek IZS v novém tramvajovém tunelu. Cvičení simulovalo požár tramvajové soupravy po technické závadě uvnitř nového více jak 600 metrů dl...