Už je to deset let. Orkán Kyrill zabil hasiče Lipovského

Vichr vyrval strom ze země

K uctění památky zesnulého kolegy nstržm. Dušana Lipovského se sešli kolegové z České Lípy a vedení krajského ředitelství. Připomněli si smutné okolnosti, které vedli až k osudnému okamžiku a zároveň se zavázali, že budou v této vzpomínkové tradici vždy pokračovat.

Bylo 18. ledna 2007. Evropu tehdy už několikátý den pustošila bouře s větrem o rychlosti až 250 km/h. Ve své největší síle orkán Kyrill dorazil do Česka, kde způsobil milionové škody a změnil ráz krajiny okolí Šumavy a Krkonoš. Tím nejhorším byly ale čtyři lidské životy, které si bouře vzala.Mezi nimi byl i hasič nadpraporčík Dušan Lipovský. Se svými kolegy byl osudný den povolán do Slunečné na Českolipsku, kde měl spadlý strom uvěznit ve voze jeho posádku. Vítr v tu chvíli na nějakou dobu utichl. Hasiči začali na místě odstraňovat stromy, vůz ovšem nenašli.

Táto, chci být hasič! Táta: Tak bys měl, synku, nejdřív vidět tohle (VIDEO)

Náhle se však znovu zvedl vítr a vytrhl ze země další strom. Dva Dušanovi kolegové ještě stačili uhnout. Dušan bohužel zemřel při převozu do nemocnice. Jeho smrt byla o to tragičtější, že po sobě zanechal družku Lucii se dvěma dětmi a třetím na cestě.

Hasiči v pátek 19. ledna uctili Dušanovu památku přímo na místě jeho tragické smrti.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Libereckého kraje)