Evakuace 320 školáků na přehradě Těrlicko. Cvičení se povedlo (VIDEO)

Celkem 140 hasičů a 13 lodí

Celkem 320 školáků a jejich učitelek ze tří okolních základních škol museli hasiči evakuovat během včerejška do bezpečí při simulované bleskové povodni.

Šlo bezpochyby v rámci České republiky o historicky první plošné nasazení školáků od prvních do devátých tříd do cvičení na vodní hladině. Obvykle jsou takto využívání „jen“ při cvičeních s požárem či únikem nebezpečné látky ve školních budovách.Celkem 140 hasičů a dalších příslušníků složek integrovaného záchranného systému mohlo využít celkem 13 lodí a člunů hlavně z výbavy HZS Moravskoslezského kraje a také dva velké obojživelné transportéry z hlučínského Záchranného útvaru. Evakuační jízdu v něm si děti doslova užívaly, největší zájem o ně byl o jeho činnost a výkon také u několika desítek nahlášených či náhodných pozorovatelů na břehu vodního díla.

Školáci se ve Zbraslavicích radovali. Odpadlo jim vyučování, vítali hasiče

Školáci byli například evakuováni v prostoru Skalka na východním břehu přehrady z třímetrové výšky pomocí hasičských nastavovacích žebříků, byly tam jako figuranti vybrány starší děti. Nejnáročnější zásah měly posádky dvou člunů HZS MSK, které měly za úkol evakuovat deset žáků a žákyň deváté třídy, uvězněných na mostě říčky Stonávka, která se vtéká do přehrady.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS MSK)