Budoucnost dobrovolných hasičů? Sborů ubývá, mnohde chybí zájem mladých

[ title]
Jen nostalgie nestačí

Je to k neuvěření, ale za posledních pět let podle dostupných zdrojů ubylo v České republice více jak 50 sborů dobrovolných hasičů, což představuje úbytek zhruba šesti tisíc členů.

Důvod? Chybí peníze i obyčejný zájem pokračovat v úsilí svých předchůdců.

Krajů, kde dochází k útlumu činnosti dobrovolných hasičů je několik, avšak nejvýrazněji se to projevuje například ve Středočeském kraji. Konkrétně na Mělnicku, Kutnohorsku či Kladensku, i když v poslední době se údajně jeví zvýšený zájem navázat na úspěšnou minulost.Avšak co je to minulost? Například devadesátá léta minulého století se zle podepsala na samotné existenci dobrovolných hasičů. Začněme hned u starostů obcí - především mnozí nově zvolení ani neměli zájem o činnost sborů. Kde chybí interes, tam upadá i činnost, kterou neudrží při životě ani nostalgie starší generace "dobráků".

K požáru bytového domu ve Slaném se sjelo sedm jednotek. Pomáhali i dobráci

Přes to všechno ale existuje i bašta dobrovolných hasičů. Najdete ji v Pardubickém kraji. Sounáležitost k hasičině je zde už tradicí, kdy tisíce dobrovolníků podporují jejich mateřské obce, ale i profesionální kolegové a Krajský úřad sám o sobě.

(pšt, hasicskelisty.cz)