Zlínsko: Sršni nebezpečně útočí, sucho a teplo je hodně aktivuje (VIDEO)

Jed má sršeň méně toxický než včela

V teplém a suchém počasí vyvíjí hmyz zvýšenou aktivitu, což se projevuje i častějšími výjezdy hasičů.  V období od 1. 7. 2018 do 18. 8. 2018 hasiči v celém Zlínském kraji vyjeli k 195 případům likvidace obtížného hmyzu. Nejčastější výjezdy jsou kvůli sršňům.

Tento až 45 milimetrů dlouhý hmyz, v případě sršně mandarinské, je největší sociální vosou. V našich končinách se většinou vyskytuje sršeň obecná. Vzhledem k mylné představě o nebezpečnosti sršňů, kterou podporuje jejich velikost a hlasité bzučení, ale sršeň obecná nepředstavuje pro člověka nebezpečí. Nicméně někdo ho ale naopak vyhledává. Jen pro zajímavost a svým způsobem pro pobavení nabízíme tuto bláznivinu.



Množství jedu je totiž až patnáckrát méně toxické než u včely medonosné. Zdravému člověku tedy sršeň neublíží, ale bodnutí je bolestivější. To však může být nebezpečné pro děti, starší nemocné osoby a hlavně pro alergiky, kde hrozí nebezpečí anafylaktického šoku.

Počty zásahů na likvidaci bodavého hmyzu stále narůstají

Sršeň obecná je aktivní 22 hodin denně.  Nemá smysl volat hasiče k jednotlivě poletujícímu hmyzu, ale jen pokud víte, kde má hmyz hnízdo nebo kde se usadil roj. Například sršni v hnízdě vetřelce většinou upozorní hlasitým bzučením.

K hnízdu se nepřibližujte, nebraňte jim ve výletu a nesnažte se hnízdo sami likvidovat. I hasiči při likvidaci používají ochranné prostředky spočívající v ochranné kukle, v ochranném oděvu a rukavicích a také v izolačním dýchacím přístroji, protože se nedoporučuje dýchat směrem nebo v blízkosti sršního hnízda. To ostatně dokladuje i ilustrační video.


(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Zlínského kraje)