V tunelu hořela tramvaj

V Brně se během úterního dopoledne uskutečnilo cvičení složek IZS v novém tramvajovém tunelu.

Cvičení simulovalo požár tramvajové soupravy po technické závadě uvnitř nového více jak 600 metrů dlouhého tunelu vedoucího ke Kampusu. Vzhledem k množství kouře nebyl řidič schopný vyjet z tunelu ven a tramvaj zůstala stát přibližně v polovině tunelu. Ve voze bylo tou dobou několik desítek cestujících, kteří se začali samovolně evakuovat. Několik z nich se však při tom nadýchalo kouře a skončilo v péči posádek ZZS.

Hasiči se během cvičení museli vypořádat jednak se simulovaným požárem soupravy a současně se záchranou osob. Operační středisko vyhlásilo 2. stupeň požárního poplachu a na místo vyslalo 9 hasičských jednotek se 14 vozidly a téměř 50 hasičů. 

Cvičení mělo mimo jiné prověřit funkčnost požárně bezpečnostních zařízení tunelu včetně elektrické požární signalizace, ověřit spolupráci jednotlivých složek IZS a jejich spojení. Na závěr se hasiči seznámili s dispozičním řešením tunelu a přilehlých objektů. 

Zásahy v tunelech nepatří mezi časté typy událostí. V případě požáru se však jedná o náročné a nebezpečné zásahy s ohrožením často velkého počtu osob. Pravidelně se proto hasiči cvičí i v dalších brněnských tunelech určených pro silniční dopravu.

Informoval Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje.(rp,hasicskelisty.cz,foto+video: HZS JMK)