V Kozlanech shořel autojeřáb. Pneumatiky žár změnil na dělové koule

[ title]
Tlaková vlna zranila několik lidí

Náročný zásah mají za sebou hasiči, kteří zasahovali včera u požáru automobilového jeřábu v Kozlanech na Vyškovsku. Při příjezdu hasičů byl jeřáb celý v plamenech. Vlivem požáru postupně explodovaly všechny pneumatiky na voze a odlétly několik metrů daleko.

Požár poškodil elektrické vedení u silnice a hrozilo zranění elektrickým proudem. Hasiči museli počkat, až energetici vypnou elektrický proud v obci, aby mohli začít účinně hasit.Pomocí tří vodních proudů dostali plameny pod kontrolu po čtyřiceti minutách. Po dohašení a vychladnutí vraku jej naložila specializovaná firma a odvezla. Z jeřábu uniklo na komunikaci větší množství nafty a hydraulického oleje. Provozní kapaliny se dostaly až do místního potoka.

Požár autojeřábu v ostravské Rudné ulici řidič sám nezvládl. Hasiči už ano

Hasiči na vodní hladinu položili sorpční hady, aby provozní kapaliny dál neodtékaly. Požár způsobila technická závada na jedoucím vozidle. Výbuchy pneumatik poškodily skleněné výplně oken na třech rodinných domech.

Jedna pneumatika poškodila fasádu a střechu rodinného domu. Druhá vlétla oknem do místnosti, kde způsobila požár. Třetí pneumatika letěla do křoví a nezpůsobila žádné větší škody. Jeden z domů prohlédl statik, aby vyloučil poškození budovy. Výše škody je v šetření a dle vyjádření vyšetřovatelů bude v řádech miliónů korun.

Při zásahu srazily tlakové vlny několik lidí k zemi. Dva hasiče následně odvezla záchranná služba a po kontrole a ošetření již byli z nemocnice propuštěni.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Jihomoravského kraje)