V Karlových Varech pomáhali zachránit posádku člunu v Chorvatsku

[ title]
Všichni ze člunu v nouzi se dostali v pořádku na břeh

Na tísňovou linku 112 zavolala žena, která žádala o pomoc pro svou dceru. Operátoři v Karlových Varech tak přijali oznámení, že dívka a další dvě osoby jsou na lodi na moři u Dubrovníku.

Dcera matce volala, že na moři je bouřka, na lodi nemají záchranné prostředky a stav lodi i cestujících je již krajně kritický.

Operátoři po přijetí těchto informací ihned kontaktovali tísňovou linku v Chorvatsku, kde předali všechny dostupné informace. Při zpětném volání z tísňového centra z Chorvatska zpět do Karlových Varů požádali chorvatští záchranáři o spojení přímo na loď.

Záchranná akce byla již připravena, potřebovali ale ještě přesnější lokalizaci volajícího telefonu pomocí signálu GPS. Přes matku tak operátoři z Karlových Varů předali posádce na moři konkrétní číslo na tísňovou linku v Záhřebu.

Poté se již podařilo přesně určit polohu lodi v tísni a jednu hodinu od prvního kontaktu s oznamovatelkou  potvrdil dispečink tísňové linky z Chorvatska, že pátrací a záchranná akce je ukončena a všechny osoby jsou v pořádku bez zranění v přístavu.

Hasicskelisty.cz: Radost hasičů na Olomoucku: Operátoři tísňové linky 112 získají ocenění

Operátoři z Karlových Varů ještě tuto závěrečnou zprávu předali oznamovatelce, tedy matce zachráněných osob. Nejedná se o první případ, kdy operátoři v České republice přijali takto zprostředkované výzvy o pomoc v zahraničí.

Vždy se podařilo pomoc sjednat a to jak přes tísňové linky daných zemí, či například přes česká velvyslanectví v zahraničí.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Karlovarského kraje)