V hotelu unikla nebezpečná látka

Hotel Vega v Pozlovicích na Zlínsku se stal poslední listopadový den místem taktického cvičení pro tři jednotky hasičů a dobrodružstvím pro 21 mladých figurantů z řad žáků ZŠ Luhačovice.

Námětem cvičení byl simulovaný únik nebezpečné chemické látky do ovzduší. V tomto případě se při manipulaci z nádoby vylil chlor. Pracovníci hotelu tak ihned mimořádnou událost ohlásili na tísňovou linku hasičů. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic Luhačovice a Zlín a místní dobrovolná jednotka hasičů.

Zasahující hasiči provádějí při událostech tohoto typu nespočet činností. Patří mezi ně například evakuace osob ze zasažených prostor a provedení první předlékařské pomoci do příjezdu posádek zdravotnické záchranné služby. Musejí identifikovat neznámou látku a poté přijmout opatření, plynoucí z fyzikálně-chemické povahy dané látky. Mezi další činnosti patří vytyčení hranice nebezpečné zóny, vymezení zóny ohrožení, ale také musejí v místě události zřídit dekontaminační stanoviště a nástupní stanoviště. Dále zastavit únik nebezpečné látky, případně zajistit její likvidaci. Těchto specifických činností je opravdu mnoho a z tohoto důvodu je potřeba tento druh mimořádné události cvičit.

Cílem tohoto taktického cvičení tak bylo procvičit taktické postupy a činnosti, vedoucí k záchraně života a zdraví osob postižených havárií a zajištění ochrany životního prostředí.

Velké poděkování patří statečným figurantům a společnosti hotelu za poskytnutí reálných prostor ke cvičení.

Informoval por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje.(rp,hasicskelisty.cz,foto:hzs zk)