Slánský hasič zachránil život v době svého volna. Nikomu o tom ani neřekl

[ title]
Zraněná osoba upadla do bezvědomí

Příkladnou profesionalitu předvedl Jakub Vejražka, příslušník HZS Středočeského kraje ze stanice Slaný. Cestoval totiž v mezisměnovém volnu ze Smečna směrem do Slaného. Před odbočkou k obci Hrdlív však zastavil u dopravní nehody osobního automobilu. 

Hasič zjistil, že havarované vozidlo tovární značky Peugeot bylo mimo vozovku a přední částí směřovalo do koryta pod přilehlým můstkem, kam se dostalo v rychlosti kolem 80 km/h.

Posádku vozu tvořily dvě osoby, z nichž řidič byl zraněn lehce a spolujezdec měl vykloubené rameno a stěžoval si na bolest hlavy a hrudníku. Jakub Vejražka zraněnou osobu prohlédl, vykloubenou horní končetinu podložil svou mikinou a před příjezdem už přivolaných složek integrovaného záchranného systému šel odpojit autobaterii.

Zároveň se postaral o označení místa nehody, které bylo ve tmě a mlze špatně viditelné. Při kontrole zdravotního stavu spolujezdce však zjistil, že zraněný muž během chvilky upadl do bezvědomí.

Příslušník nezaváhal a ihned zkontroloval životní funkce, přičemž zjistil, že osoba nedýchá. I přes záklon hlavy na nerovném terénu nedošlo k obnovení dýchání.

Proto vyčistil dutinu ústní a uvolnil zapadlý jazyk, což vedlo k okamžitému obnovení životních funkcí zraněného.

Hasič s náhodnými svědky zachránili muže, na kterého se převrátilo auto

Po příjezdu složek IZS předal zraněného do péče zdravotnické záchranné služby už při jeho plném vědomí. Nadstrážmistr Jakub Vejražka tak svým duchapřítomným jednáním zachránil zraněnému život.

O svém činu navíc nikomu neřekl.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)