Škoda při požáru domu v Jistebníku se vyšplhala na tři milióny


Ve čtvrtek 8.2.2024, v nočních hodinách, vyjelo šest hasičských jednotek k požáru rodinného domu v obci Jistebník na Novojičínsku. Na místě musel zasahovat i intervent posttraumatického týmu. Škoda způsobena ohněm dosáhla několika miliónů.

Operační středisko hasičů přijalo informaci o požáru rodinného domu v Jistebníku, okres Nový Jičín, 12 vteřin po půlnoci. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic Bílovec a Nový Jičín, doplnili je dobrovolní hasiči z Jistebníku, Klimkovic, Studénky a Bílovce.

Při příjezdu prvních jednotek hasičů byly vidět plameny, které šlehaly z pod střechy rodinného domu. Hasiči na hašení nasadili celkem sedm vodních proudů, dva z nich vnitřní zásahovou cestou do podkroví domu. Hasiči dále zabránili rozšíření požáru na tři zaparkovaná vozidla vedle domu a také ochlazovali dvě tlakové láhve.

Další proudy směřovaly na likvidaci požáru střechy. Toto jim však komplikovaly dráty elektrického vedení, které vedly v blízkosti střechy, proto byl na místo povolán pracovník společnosti ČEZ, který celou ulici, na dobu nezbytně nutnou k provádění zásahu, odpojil od elektrické energie.

Na rozebírání a dohašovaní střechy byla na místo vyslána i automobilová plošina, na vyhledávání skrytých ohnisek hasiči používali termokamery. Zásah hasičům komplikovalo počasí a rozbahněný terén v okolí domu.

Rodinný dům, před příjezd hasičů, opustili jeho majitelé, kteří našli dočasné útočiště u svých sousedů. I přes tuto výraznou pomoc sousedů byl na místo povolán intervent postraumatické péče z řad hasičů, který majitelům poskytoval svou péči po celou dobu zásahu. S majiteli také prošel, po uhašení, i poškozený dům a byl jim nadále k dispozici.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu během jedné hodiny, další hodinu a půl zabrala jeho likvidace. Na místě události zůstala na dohled místní jednotka dobrovolných hasičů z Jistebníku. Zásah se obešel bez zranění jak majitelů domu, tak i zasahujících hasičů. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na tři milióny korun, dalších pět miliónu korun hasiči svým zásahem uchránili. Příčina vzniku požáru je stále v šetření.

Informoval npor. Ing. Lukáš Popp, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.(rp,hasicskelisty.cz,foto:hzs msk)
Požár sběrného dvora v Přelouči

29.2.2024 10:00:00

Operační středisko přijalo oznámení o požáru ve sběrném dvoře v Přelouči krátce před půl šestou dne 27. 2. 2024. Na místo ihned vyrazila místní profesionální jednotka z Přelouče, která po příjezdu...