Požár pily a dřevovýroby ve Frýdlantu nad Ostravicí, škoda sedm milionů


Dvacet hasičských jednotek bojovalo od sobotních ranních hodin 30.března 2024 s požárem výrobního objektu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena sedm minut před půl osmou ranní, k zásahu bylo postupně vysláno dvacet hasičských jednotek včetně chemické laboratoře.

Velitel zásahu průzkumem zjistil, že se jedná o požár zděného objektu pily a dřevovýroby o půdorysu přibližně 15 × 80 metrů. Zasaženo bylo druhé nadzemní podlaží, požár se následně šířil přes dřevěné krovy až na střechu.

Zásah byl veden jak vnitřkem objektu, tak z výškové techniky, komplikoval ho silný vítr a hustý kouř. Právě kvůli kouři muselo být ve spolupráci s policisty evakuováno nedaleké obchodní středisko, opustilo ho 75 osob.

Hasiči v průběhu zásahu vynesli z budovy několik tlakových lahví, které následně ochlazovali na otevřeném prostranství. Vodu na požářiště jednotky dovážely cisternami ze tří čerpacích stanovišť - kromě vodovodního řadu hasiči plnili cisterny i z řeky a potoku.

Zasahující jednotky svým zásahem rovněž úspěšně bránily rozšíření požáru na vedlejší objekty, které byly se zasaženou budou spojeny buď stavebně, nebo technologickými mosty.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce před půl desátou. Hasiči museli následně ještě rozebírat poškozené konstrukce a provádět dohašovací práce, pomocí termokamery hledali místa, ze kterých se mohly plameny ještě šířit.

Vyšetřovatel na místě předběžně odhadl výši škody na 7 milionů korun, příčina vzniku je předmětem dalšího šetření.

Informoval ppor. Bc. Jakub Kozák, DiS.,vrchní inspektor - velitel čety, HZS Moravskoslezského kraje.


(rp,hasicskeliosty.cz,foto:hzs msk)