Plameny zničily skladovací halu ve stavebninách v Náchodě


V pondělí krátce před třetí hodinou ranní se obrátilo na tísňovou linku hned několik oznamovatelů s tím, že v areálu stavebnin v ulici 1. Máje v Náchodě pozorují požár. Na místo vyslal operační důstojník jednotky z druhého stupně požárního poplachu. Průzkumem hasiči zjistili, že plameny zasáhly v plném rozsahu jednu ze skladovacích hal o rozměrech asi 20x10 m, další okolní objekty byly v přímém ohrožení.  

Jednotky nasadily hned několik vodních proudů nejen k hašení zasažené budovy, ale také aby ochlazovaly a chránily vedle stojící objekty. Právě díky rychlé a účinné obraně okolí nedošlo k rozšíření požáru a okolí tak bylo pouze lehce poškozené vlivem sálavého tepla. Kolem půl 4 ráno se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a byla ohlášena lokalizace. V 05:35 hlásil velitel zásahu likvidaci požáru, do dopoledních hodin zůstává na dohlídku nad požářištěm místní dobrovolná jednotka hasičů.

V požárem zasažené hale se nacházely uskladněné různé druhy stavebních materiálů, převládaly sádrokartony a polystyreny. Celý zásah probíhal za použití dýchací techniky. K rychlé lokalizaci a ochraně okolních objektů přispělo dostatečné množství sil a prostředků, včetně zásob hasební vody na požářišti. Tu odebírali hasiči jak z hydrantové sítě, tak ji dováželi v cisternách kyvadlově. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

Proč začalo hořet, to je nyní předmětem vyšetřování, na kterém spolupracují vyšetřovatelé hasičů a policistů. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 3 miliony korun, uchráněné hodnoty představují odhadem 10 milionů korun.

Na místě zasahovaly jednotky HZS Velké Poříčí a JSDH Náchod, Nové Město nad Metují, Dolní Radechová, Horní Radechová a Červený Kostelec. Družstvo profesionálních hasičů z Hradce Králové drželo ve Velkém Poříčí zálohu pro případ jiné mimořádné události.

nformovala Mgr.Martina Götzová, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje.


(rp,hasicskelisty.cz,foto:hzs khk)

Lis na slámu se uchránit nepodařilo

17.7.2024 07:00:00

V úterý v odpoledních hodinách přijalo krajské operační a informační středisko hlášení o požáru lisu na poli v obci Vysoké Veselí. Na místo události vyjely tři jednotky požární ochrany. Při příj...