Patnáct hodin makačky pro hasiče. Převrácená cisterna u Naháče

[ title]
Náklad? Kyselina sirovodíková

K havárii kamionu vystartovali hasiči do katastru obce Vranov na Benešovsku. Na výjezdu od motorestu na brněnskou dálnici D1se kamion převrátil na bok.

Oznamovatel pak upřesnil, že jde o cisternu, která nebyla řádně označena UN kódem, a řidič pobíhá venku před vozidlem.

Po příjezdu první jednotky bylo velitelem potvrzeno, že cisterna leží na boku a řidič je nezraněn. Vzhledem k tomu, že hovořil pouze italsky, nebylo možné se s ním domluvit. Po dalším průzkumu se podle nákladových listů podařilo zjistit, že cisterna přepravuje jednadvacet tun kyseliny sulfanové, která je známější pod starším názvem sirovodíková.Zpočátku nedocházelo k žádnému úniku přepravované látky, ale následně začala kyselina drobně unikat přes vrchní poklop. Cisterna ovšem ležela na straně, kde jsou přečerpávací hrdla, takže nebylo možné ji bez nadzvednutí odčerpat.

Málem rozlité mléko. Cisterna po nehodě zastavila u rodinného domu

Na místo proto byla povolána specializovaná vyprošťovací firma a také firma Dekonta, která se specializuje na likvidaci úniku nebezpečných látek. Operační středisko na místo povolalo i příslušníky z Chemické laboratoře z Kamenice, kteří odebrali a vyhodnotili vzorky přepravované kyseliny.

Přečerpání a následné vyproštění havarované cisterny bylo ukončeno krátce před půlnocí. Po celou dobu byl nájezd na dálnici od motorestu i ze silnice číslo 109 uzavřen.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)