Náročný večerní zásah při záchraně horolezce v lomu Mexiko

[ title]
Pohyb týmů ve tmě a ve vodě

Hasiči ze stanic Řevnice a Beroun vyjeli k záchraně horolezce, který se zřítil  v lomu Mexiko v katastru obce Mořina na Berounsku.  

Podle oznamovatele muž spadl na laně asi ze dvaceti metrů a zůstal chvilku v bezvědomí. Vzhledem k tomu, že na místě bylo více horolezců, tak se jich hned několik slanilo ke zraněnému a podle instrukcí operátorky zdravotnické záchranné služby mu poskytli první pomoc.

Zároveň byl iniciován vzlet vrtulníku Kryštof 01 ze základny letecké záchranné služby. Po příjezdu hasičů už byla osoba při vědomí na zemi na dně lomu.

Část hasičů z lezecké skupiny k němu slanila, aby zjistila rozsah poranění. Po příjezdu oprávněné osoby došlo k otevření spojovací štoly ze sousedního lomu, kudy se dalším záchranářům podařilo dostat až ke zraněnému muži.

Hasiči u obce Podlešín pomohli vyčerpaným lezcům na ferratě

Následně byl horolezec stabilizován a v transportních nosítkách přenesen přibližně stometrovou štolou k sanitnímu vozidlu, které ho převezlo k připravenému vrtulníku.

Pro všechny záchranáře byl zásah velice náročný, protože se se odehrával ve tmě a za poměrně silného deště, navíc se většina z nich musela po pás brodit ve vodě.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)