Mayday, Mayday! Hasiči asistovali u nouzového přistání malého letadla

[ title]
Pilot manévr zvládl na výbornou

Včera dopoledne spěchali hasiči na letiště u Dlouhé Lhoty nedaleko Příbrami. Byli požádáni o asistenci při chystaném nouzovém přistání malého dopravního letadla se čtyřmi osobami na palubě.  

Bylo potřeba pokrýt přistávací plochu maximálním množstvím pěny. Při příjezdu jednotek na letištní plochu kroužil stroj Piper PA 28/180 ve vzduchu, aby pilot před přistávacím manévrem vypotřeboval co nejvíce paliva a eliminovaly se následky případného požáru.

Letadlo mělo závadu na podvozku, čehož si při startu všiml jiný pilot, který ihned informoval řídící věž. Ta zprávu předala do letadla, které následně vydrželo kroužit ve vzduchu téměř hodinu a půl, takže hasiči měli dostatek času se dokonale na nouzové přistání připravit.

Po zapěnění přistávací dráhy rozmístili kolem hasičské cisterny, aby při zahoření letadla byl zásah co nejrychlejší a nedošlo k prodlevě.

Z oblak rychle na zem. V Dolním Benešově - Zábřehu havarovalo sportovní letadlo

Samotné nouzové přistání zvládl pilot na jedničku a všichni na palubě vyvázli bez zranění. Navíc nedošlo k úniku provozních kapalin z letadla ani k žádnému zahoření.

Kromě hasičů a policie u události asistovaly i posádky tří sanitních vozů zdravotnické záchranné služby, na místě byl připraven také vrtulník letecké záchranné služby.

(pšt, hasicskelisty.cz zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)