Hasiči ze speciálního USAR odřadu pomáhají po zemětřesení v Turecku

V pondělí 6. února 2023 ráno požádalo Turecko pomocí mechanismu civilní ochrany Evropské unie o vyslání těžkého USAR (Urban Search And Rescue) týmu. Ten je předurčen pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních.

Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR, v 9:45 hodin byla nabídka pomoci akceptována. Započala logistická operace pro přepravu celého týmu. Společnost SmartWings nabídla dvě letadla z Prahy a Ostravy na letiště do Adany. Na organizaci pomoci se podílelo i Ministerstvo zahraničí, zastupitelský úřad v Ankaře a Ministerstvo vnitra.

V rámci přípravy k vyslání prošli příslušníci USAR týmu lékařskou kontrolou a začali balit potřebné vybavení. Jakmile byly potvrzeny časy přistavení letadel, byl zahájen přesun osob a vybavení na jednotlivá letiště, jejichž pracovníci a management se rovněž podíleli na úspěšném zvládnutí operace.

Těžký USAR odřad se skládá z 69 osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS Praha (29) a HZS Moravskoslezského kraje (30), zařazení do něj byli i kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha. Tým byl doplněn i o dva civilní lékaře z Úrazové nemocnice Brno, kynoložku a tlumočníka.

Přepravují s sebou vybavení o celkovém objemu 100 m3 a hmotnosti 25 tun. Letadla vystartovala z Ostravy v 17:54 hod. a z Prahy v 19:45. Po příletu velitel odřadu navázal kontakt s místními záchranáři a českému týmu bylo určeno místo nasazení.

Český USAR si sebou veze veškeré vybavení nejen pro záchranné práce, ale i ubytování a stravu a to na 10 dní.

Česká republika vyslala těžký USAR tým poprvé v historii - v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu. Díky spolupráci všech zainteresovaných se podařilo odřad vyslat do 10 hodin od akceptace nabídky pomoci.

USAR tým byl klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG). Česká republika patří mezi země, které na žádost o pomoc reagovaly nejrychleji.

Informoval Jakub Kozák, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.(rp,hasicskelisty.cz,foto+video: hzs msk)