Hasiči v Olomouci zajišťovali domy po destrukci části stěny neobydleného objektu

[ title]

Pomoc profesionálních jednotek hasičů si na několik hodin vyžádala mimořádná situace v Olomouci po zřícení části stěny neobydleného objektu v Olomouci na Mrštíkově náměstí. Oznámení prostřednictvím hovoru na linku 112 tísňového volání převzalo operační středisko v úterý 5.12.2021 krátce před dvacátou hodinou.

V řadové zástavbě na starším, neobydleném rodinném domku došlo k destrukci jedné ze stěn, jednalo se o dům z tzv. „vepřovic“. Z důvodu vyloučení nebezpečí zasypaných osob pod sutinami velitel zásahu rozhodl o povolání kynologů pro sutinové pátrání z Jihomoravského kraje. K místu se rovněž dostavili zástupci statutárního města a také vyžádaný statik.V návaznosti dalších činnosti, hasiči po prvotních bezpečnostních opatření, s důrazem na bezpečnost pro ostatní obyvatele okolí, provedli několik postupů pro stabilizaci a zajištění více ohrožených budov. Na místě společně s jednotkou stanice Olomouc, s využitím speciální techniky pro destrukce, vybavení s výdřevou, zasahovala v součinnosti profesionální jednotka z Prostějova. Pátrání v sutinách vyloučilo možnou přítomnost zavalených, zasypaných osob. Hasiči postupně místa vykazující rizika či nebezpečí zajistili pažením a vnitřní stabilizací jištěním. Ke zranění žádných osob nedošlo.

Jednalo se o velmi náročný zásah v nepřístupném terénu, po celou dobu bylo nutné dodržovat maximální bezpečnostní opatření s ohledem na hrozící nebezpečí celkového zřízení poškozeného domu a tím i patrné další následky pro další domy v těsné blízkosti.

(rp,hasicskelisty.cz,hzs olomouckého kraje, foto:hzs ol)