Hasiči v Moravskoslezském kraji pilně sklízejí sníh, led a rampouchy se střech

[ title]

Několik desítek zásahů, souvisejících s odklízením nebezpečných rampouchů, ledu i sněhu se střech a okapů už mají na kontě profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji od minulého pátku 12.2.2021. K zásahům na střechách, mnohdy vybaveni výškovou technikou (automobilovými žebříky a plošinami), přitom obvykle vyjíždějí pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem namrzlého sněhového převisu či rampouchů.

Předpokládáme, že počty rampouchů a sněhových či ledových převisů budou kvůli teplejšímu počasí a tání v následujících dnech narůstat. Proto také upozorňujeme chodce, hlavně v centrech měst, aby byli opatrní a vyhýbali se rizikovým místům pod střechami, které jejich majitelé „zapomněli“ uklidit.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) má na svém webu www.hzsmsk.cz aktuální seznam firem (s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty), které jsou ochotny odstraňovat sníh (a později i led a nebezpečné ledové rampouchy) ze střech objektů za úplatu.

Hasiči totiž budou opět vyjíždět jen tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, v ostatních případech budou žadatele o pomoc odkazovat na komerční služby.

Nyní je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty (nahlášení je jednoduché), je nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi.

V první řadě je potřeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách. Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.

Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby.
(rp,hasicskelisty.cz,hzs MSK, foto:hzs MSK)