Hasiči museli v Petřvaldu vyskladnit plný sklep doutnajícího hnědého uhlí

Šest hasičských jednotek se v pondělí 26. září 2022 v Petřvaldu u Karviné zapojilo  do vyskladnění sklepa plného hnědého uhlí - palivo se začalo zahřívat a hrozilo jeho samovznícení.

Událost byla na tísňovou linku hasičů ohlášena tři minuty před desátou hodinou dopoledne. K zásahu byly v prvním sledu vyslány hasičské jednotky ze stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Orlové a Slezské Ostravě, spolu s nimi pak dobrovolní hasiči  z Petřvaldu.

Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že se ve sklepě kouří z hromady přibližně 30 tun hnědého uhlí, termokamera ukázala povrchovou teplotu 60 °C.

To je teplota, při které je již nutné hromadu přeházet, popřípadě přeskládat jinam a tím ji ochladit. Při dosažení teploty 65 °C už dochází k hoření a jedná se o požár. Hnědé uhlí je palivo, které je k samovznícení velmi náchylné - mezi první příznaky patří tvorba vodní páry, dým s výskytem jedovatého oxidu uhelnatého a právě rostoucí teplota - přeskládat či vyskladnit uhlí je nutné už při dosažení 40 až 50 °C.

Informoval Jakub Kozák, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.(rp,hasicskelisty.cz,foto+video:HZS MSK)