Stáj v Jívce na Trutnovsku lehla popelem kvůli technické závadě na malotraktoru

[ title]
Požár poranil jednu osobu

Hasiči Královéhradeckého kraje vyjeli do katastru obce Jívka v části Janovice, kde hořela stáj. V danou chvíli se v ní nacházelo několik koní a zemědělská technika. V blízkosti hořícího objektu byla ohněm ohrožena ještě druhá stáj a kvůli silnému větru se plameny pomalu šířily i k blízkému lesu.

Po příjezdu hasičů na místo události byl požár stáje v plném rozvoji, proto se jednotky soustředily především na to, aby zabránily jeho dalšímu šíření do okolí. Požár dostali hasiči pod kontrolu po 30 minutách, kdy se jim podařilo chránit druhý objekt a zamezili také rozšíření dál do lesa.
Z původního ohněm zasaženého objektu zůstala jen ohořelá zničená konstrukce stáje a zbytky hořícího sena. Ty jednotky vyvezly a dohasily na louce.

Z hořící stáje stihli místní zaměstnanci vyvést koně, ale už se nepodařilo dostat ven zaparkovanou zemědělskou techniku, kterou tak plameny zničily. Jedna osoba byla při požáru zraněna, postarali se o ni zdravotničtí záchranáři.

Šetřením na místě události bylo zjištěno, že příčinou požáru byla technická závada na malotraktoru VINEA 30 HP, který byl po příjezdu odstaven v přípravně stáje pro koně. Plameny zničily kompletně celou stáj s přípravnou, traktor zn. ZETOR, malotraktor zn. VINEA, elektrickou instalaci, vybavení stáje, pivovarský vůz a oheň také poškodil deratizační cisternu.

Ve Chvalovicích hořela konírna, všechny koně se podařilo včas vyvést

Přímá škoda způsobená požárem byla odhadnuta na 2,5 milionu korun. Díky zásahu hasičů se podařilo uchránit hodnoty ve výši asi 2 milionů korun. Této částce odpovídá druhá stáj pro koně, která stojí vedle vyhořelého objektu.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Královéhradeckého kraje)