Bilance topné sezóny na Zlínsku: Více než 900 požárů od komínů (VIDEO)

[ title]
Jistý požár? Nevyčištěné saze

Během letošní topné sezóny, tedy od začátku října 2017 do konce března 2018, došlo k více než 900 požárům komínů, což je opět o něco více než bylo v loňském roce.

Každoročně se toto číslo přiblíží tisícovce a požáry způsobené špatným stavem spalinových cest za sebou zanechávají nejen velké škody na majetku, ale i oběti na životech a zraněné.  

Nejsmutnějším příkladem je loňský noční požár zahradní chatky ve Zlíně, kde zasahovalo pět jednotek hasičů. Po příjezdu na místo velitel zásahu zjistil, že plameny zachvátily chatku v plném rozsahu a požárem zasažené dřevěné konstrukce chatky se bortí.

Jak potom takový požár komínu vypadá, dokládá ilustrační video. A je úplně jedno, zda hoří u nás nebo v zahraničí.Po sražení plamenů začali hasiči rozebírat zbytky konstrukcí objektu a dohašovat jednotlivá ložiska hoření. Při odklízení trosek byla v požářišti nalezena jedna uhořelá osoba. Příčinou požáru chatky byla závada na komínovém tělese.

Zdaleka se nejedná o ojedinělé případy. V roce 2017 došlo k 1 028 požárům od komínů, celková výše škod se vyšplhala na téměř 70 milionů Kč. Došlo k usmrcení 1 osoby a 42 osob se zranilo.

Nejvíce požárů vzniklo přímo v komíně, kde se vznítily nevyčištěné saze. Jen pro představu, jak saze z komínu raději nečistit, dokazuje zase toto doplňující video. Tedy pokud nebydlíte v Rusku.(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Zlínského kraje)