Parní stříkačka je klenotem dobrovolných hasičů v Uherském Brodě

[ title]
Zažila i bombardování

Brodští hasiči velmi střeží a opečovávají svou vzácnou krásku. Řeč je o koňské potahové tříválcové parní stříkačce, která v loňském roce reprezentovala hasiče a své město při mnoha příležitostech.  

Stříkačka byla pro sbor dobrovolných hasičů v Uherském Brodě zakoupena v roce 1912 od firmy Karel Řezáč a spol. Praha  za cenu 9.400,- korun.

Stříkačka nezasahovala jen v Uherském Brodě, ale i v blízkých vesnicích. Sloužila až do roku 1945, kdy  byla při bombardování spojeneckými vojsky zasažena i hasičská zbrojnice. Tlaková vlna převrátila stříkačku a tím ji nenávratně poškodila.  Do roku 2005 byla udržována, ale bohužel nefunkční.Až v roce 2006 parní stříkačku hasiči odvezli do  České Velenice k opravě.  Finanční nároky na opravu byly nad možnosti sboru dobrovolných hasičů, a tak bylo o pomoc s financováním opravy požádáno město Uherský Brod, Zlínský kraj a sponzoři. Oprava trvala 5 měsíců. Avšak čekání se vyplatilo.

První slavnostní zprovoznění po více jak 60-ti letech před obyvateli města Uherský Brod a okolí se uskutečnilo na Kateřinském jarmarku v listopadu roku 2006. Zde začala tradice ukázky parní stříkačky na Kateřinském jarmarku. Od té doby  je stříkačka předváděna na různých výročích a vzpomínkových akcích ve městě, ale i mimo něj.

Hasiči zvou na pražskou Letnou. Přehlídka nejen skvělé techniky!

V současné době se o parní stříkačku starají vybraní členové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Uherský Brod, kteří touto historickou a plně funkční parní stříkačkou dělají dobré jméno nejen městu Uherský Brod, ale celému Zlínskému kraji.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Zlínského kraje)