Majitelé akumulátorů pozor! Při nabíjení se mohou změnit v třaskavinu

[ title]
Náchylnost na bezvadný stav

Hasiči v Moravskoslezském kraji evidují zvyšující se počet případů požárů v souvislosti s nabíjením akumulátorů s obsahem Lithia - Li-ion, Li-Pol (dále i „lithiové akumulátory“).  

Tyto nalézají čím dál větší uplatnění na trhu a jsou používány v širokém spektru výrobků (mobilní telefony, elektronické cigarety, hračky, modely, power banky, elektrokola atd.). Jsou uživatelsky velmi přívětivé (malý či žádný paměťový efekt, vysoká kapacita, malé rozměry atd.), nicméně používání těchto akumulátorů má i svou stinnou stránku.

Lithiové akumulátory jsou náchylné na správnost nabíjení a na bezvadný stav. I při mírném přebíjení či podbíjení, případně při mechanickém poškození obalu, může dojít při nabíjení ke vzniku požáru, roztržení akumulátoru a k ohrožení přítomných osob a přip. ke vzniku velkých materiálních škod.

Požár v nymburském panelovém domě způsobila vadná nabíječka k notebooku

Podle dostupných informací hasicskelisty.cz se vyskytly i případy, kdy explodující šestičlánkový akumulátor, používaný v modelu letadla, rozmetal zařízení místnosti a zranil jejího obyvatele.

Většina výrobců mimo jiné uvádí, že při nabíjení nelze nechat akumulátor bez dozoru!

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS MSK)