Jiří Brejla odsloužil svou poslední směnu. U pražských hasičů byl 35 let

[ title]
Prošel svůj život opravdovým ohněm

V neděli 30. července 2017 odsloužil po 35 letech svou poslední službu u HZS hl. m. Prahy velitel družstva směny A na holešovické stanici nprap. Jiří Brejla. Na útvaru mu však již téměř dvacet let nikdo neřekl jinak než Dědek, ač se opravdovým dědkem stal teprve v loňském roce.

K pražskému útvaru nastoupil 26. června 1982 v sedmnácti letech, ještě jako učeň na dílny strojního oddělení pražských hasičů. Zpočátku sloužil na centrální stanici na Sokolské, plných sedmadvacet let však strávil na stanici v Holešovicích, kde poslední červencovou neděli 2017 odsloužil i svou závěrečnou službu.

Čtrnáct let byl velitelem družstva a stal se přirozenou autoritou s obrovskými zkušenostmi, které předával novým kolegům. Dokázal dodat kolektivu klid a rozvahu i při nejnáročnějších zásazích.

Těžké loučení s kolegy. Třicet let služby u hasičů završil Jiří Volák

Nebylo vždy dobře, v počátku hasičské kariéry Jiřího Brejlu s několika dalšími kolegy v hořícím sklepě vážně popálil explodující plyn, přesto na hasičské řemeslo nezanevřel.

Z bezpočtu náročných i drobných zásahů, kterými prošel, zmiňme například požár bytů v Cafourkově ulici na Silvestra 2002, několik pražských povodní, dva požáry velkotržnice SAPA v letech 1999 a 2008, jeden z nejtragičtějších požárů v Praze na Florenci v roce 2010 nebo rozsáhlý požár haly v bývalém ČKD v roce 2015.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a  foto: HZS Praha)