Jihočeši mají letecké záchranáře, jsou na to náležitě hrdí

Místa určená k vyzvednutí záchranářů jsou pečlivě vybraná

Třináct nových specialistů má od ledna 2019 Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Jsou jimi letečtí záchranáři, kteří jsou povoláváni k zásahům v těžko přístupných terénech, jež vyžadují použití vrtulníku.  

Být leteckým záchranářem je asi ta nejvyšší meta, které může hasič-lezec dosáhnout.  Letečtí záchranáři jsou dislokováni na stanicích v Českých Budějovicích a Táboře. V každé ze tří směn hasičů je šest lezců a z toho v současné chvíli 2 - 3 letečtí záchranáři.



V okamžiku, kdy je přes operační středisko zdravotnické záchranné služby povolán k zásahu vrtulník a je potřeba další specialista pro záchrannou akci, je hasičský letecký záchranář nabrán na určených místech.

V případě českobudějovických leteckých záchranářů je to střed kruhové křižovatky na Okružní ulici v Českých Budějovicích, táborské záchranáře vrtulník LZS nabírá na louce v těsné blízkosti stanice táborských profesionálních hasičů.

Hasiči tak, jak je možná neznáte. Pomáhají i ve vzduchu

Letecký záchranář HZS Jihočeského kraje se tak připojuje k záchrannému týmu, který tvoří posádka vrtulníku letecké záchranné služby složená z pilota, kopilota, palubního inženýra, lékaře a sestry.

Naši letečtí záchranáři létají ve vrtulníku Armády ČR, která zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji. Armádní vrtulník typu PZL W-3A Sokół vzlétá z vojenského letiště v Bechyni.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Jihočeského kraje)