Zvěrstvo neznámého řidiče. Poblíž Klíčan převrhl kontejner s kyselinou a ujel

[ title]
Dalších kontejnerů se zbavil v lese

Středočeští hasiči zasahovali poblíž Klíčan u  dvou tisícilitrových IBC kontejnerů, ze kterých unikaly neznámé čpící látky. Událost se stala na staré teplické silnici na úrovni vodochodského letiště.  

Hasiči nejprve vytyčili nebezpečnou zónu a teprve pak v ochranných oblecích s dýchací technikou zahájili podrobný průzkum, při kterém se potvrdilo, že látka je rozlitá na vozovce v délce kolem sedmdesáti metrů a dále unikla do příkopu a do půdy na okraji pole.

Vzhledem k tomu, že se na místě nenacházelo žádné vozidlo, ze kterého by mohl náklad vypadnout, bylo pro hasiče zprvu velmi těžké zjistit, o jakou tekutinu jde.

Hasiči později rozborem zjistili, že v jednom z kontejnerů byla přepravována 98% kyselina sírová, kapalina ve druhém barelu byla identifikována jako směs oleje s vodou.

Hasiči se především zaměřili na zamezení dalšího úniku látek mimo komunikaci, což se jim zčásti podařilo. Následovala neutralizace kyseliny pomocí hydrogenuhličitanu sodného.

Žena v autobuse převážela kyselinu, samu sebe popálila a ostatní ohrozila

Zásah trval prakticky celou noc, krátce po šesté hodině ranní bylo místo předáno speciální sanační firmě. Ta poté zajistila odtěžení asi padesáti kubíků kontaminované zeminy a následnou sanaci komunikace, která byla po celou dobu zásahu zcela uzavřena.

V průběhu likvidace události byl hasičům nahlášen nález dalších dvou obdobných plastových kontejnerů v nedalekém lese, oba byly ale prázdné.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)