Zástava životních funkcí. Berounští hasiči zachránili ženu pomocí defibrilátoru

[ title]
Tři výboje a bylo vyhráno

Ve středu 5. prosince  přijalo operační středisko středočeských hasičů od operátorky ZZS Středočeského kraje žádost o vyslání jednotky vybavené automatizovaným externím defibrilátorem k pacientce s náhlou zástavou oběhu v berounské střední škole.  

Do gymnázia byl vyslán rychlý zásahový automobil s AED a odborně vyškolenými hasiči. Od výjezdu vozidla byli na místě za tři a půl minuty. Hasiči zjistili, že jde o starší ženu, která v sekretariátu upadla do bezvědomí.Před příjezdem jednotky prováděl personál školy telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, kterou řídilo zdravotnické operační středisko. Hasiči po svém příjezdu pokračovali v nepřímé srdeční masáži, zahájili podporu dýchání pomocí ambuvaku s kyslíkovou terapií a napojili pacientku na AED.

Hasiči na Liberecku použili defibrilátor, zachránili muži život

Defibrilátor provedl tři výboje, mezi kterými pokračovala resuscitace. Po příjezdu posádky záchranky byla žena napojena na  přístroje a umístěna na vakuová nosítka. Poté byla už ve stabilizovaném stavu transportována na specializované pracoviště do pražské nemocnice.

Tento případ byl už třetím použitím berounského AED k záchraně života. Potvrzuje se tím fungující systém spolupráce mezi hasiči a zdravotnickou záchrannou službou.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)