Republika vlála v nočním vichru jak starý kabát. Stovky výjezdů hasičů

[ title]
Nejvíc výjezdů bylo do půlnoci

Nad Českou republikou se během včerejší noci přehnal silný vítr. Kvůli tomuto silnému větru hasiči vyjížděli převážně k popadaným stromům a větvím.

Největší nárůst počtu událostí byl mezi 22,00 hodinou a půlnocí, kdy hasiči vyjeli ke 214 případům. Pro srovnání, dlouhodobý denní průměr je163 technických pomocí za 24 hodin.

Od půlnoci do 4,00 hodiny ranní vyjeli hasiči k dalším 122 technickým pomocem a od 4,00 do 7,00 hodiny se již situace uklidnila a hasiči vyjížděli k 32 případům.

Do půlnoci vyjížděli hasiči nejvíc v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Pardubickém. Po půlnoci, jak se vítr hnal přes Českou republiku, pak nejvíc výjezdů zaznamenal Kraj Vysočina, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský.Většina výjezdů byla spojena s pádem stromů na komunikace, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství. Tyto výjezdy zpravidla nejsou časově náročné. Hasiči s využitím motorových pil provedou dočasná zabezpečení, pořezáním, prořezáním a úklidem.

Kromě popadaných stromů a větví vyjížděli hasiči k několika případům utržených střešních krytin, které hrozily pádem.

Vichřice Fabienne pustošila obce na Rakovnicku. V pohotovosti byl i statik (VIDEO)

Například v Mostkovicích na Olomoucku museli hasiči rozebrat větrem poničenou plechovou garáž. Tu vítr celkově poničil a nebezpečně se pohybovala po ulici. Hasiči pro celkové rozebrání museli použít rozbrušovací pilu.

Hasiči budou v odstraňování následků silného větru pokračovat i během dneška, jak budou lidé po noci zjišťovat škody a nahlašovat je na operační střediska.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: GŘ HZS ČR)