Loď na Orlické přehradě šla rychle ke dnu. Ostrá akce potápěčů

[ title]
Plavidlo v hloubce 20 metrů

Potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje zasahovala u Orlické přehrady v katastru obce Jickovice, kde se potopila loď. Do Jickovic byli vysláni také milevští profesionální hasiči, kteří by řešili případný únik provozních kapalin.

Jednalo se o šestimetrovou celokovovou loď poháněnou závěsným motorem s přídavnou nádrží, která je určená pro více osob. Loď se převrátila a byla zcela potopená pod hladinou v hloubce přibližně 20 metrů na šikmém břehu.Loď pak hasiči museli nejprve zajistit, protože hrozilo, že sklouzne do větší hloubky. Na zajištění lodě ke břehu použili lano. Následovalo prohledání lodě a zajištění nádrže na provozní látky.
Vzhledem ke špatné viditelnosti bylo rozhodnuto, že loď se bude vyzvedávat i s osobními věcmi cestujících. Pomocí zdvihacích vaků potápěči loď vyzvedli k hladině a uvázali k plovoucímu pontonu.

Potápěči nehledali pod hladinou Labe poklad, ale ztracený předmět

Hydraulická ruka pontonu pak loď přizvedla a pak bylo možné kalovým čerpadlem odčerpat vodu z podpalubí. Teprve pak (okolo půl osmé večerní) byla loď zcela vyzvednuta na hladinu a mohla být odtažena do přístaviště.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Jihočeského kraje)