Kdo to byl? Na znečištěném rybníku zasahovaly tři jednotky hasičů (VIDEO)

[ title]
Vzorky znečištění se zkoumají

Včera likvidovali profesionální hasiči neznámou látku na hladině rybníka u Mrlínku na Kroměřížsku. Hasičům byl ohlášen žlutý povlak na hladině rybníku v Bystřici pod Hostýnem, sídelní útvar U cihelny.

Velitel zásahu průzkumem zjistil, že neznámá látka vytvořila na vodní hladině film, který je na ploše podobné fotbalovému hřišti. Hasiči provedli další průzkum na zjištění zdroje znečištění. Ten se prozatím nepodařilo určit.

Jak takový zásah v reálu vypadá, ilustruje následující video. Hasiči se dále dozvěděli, že k znečištění vodní plochy došlo už v sobotu 7. října. Na výtoku z rybníka hasiči provedli norné stěny ze sorbčních válců, aby se zabránilo šíření neznámé látky.

O znečištění byla informována Česká inspekce životního prostředí a odbor životního prostředí města Bystřice pod Hostýnem. Na místo zásahu se dostavila pracovnice odboru životního prostředí a Policie České republiky.

Hasiči provedli kontrolní měření odebraného vzorku pomocí přístrojů i s pomocí testovacích proužků. Žádné nebezpečné koncentrace nebyly naměřeny. Stejně tak nebyla identifikována látka, která znečistila vodní plochu.

Kapříkům na pomoc! Hynoucí ryby hasiči zachránili okysličováním vody

Velící důstojník hasičů po dohodě s pracovnicí odboru životního prostředí rozhodl o odebrání vzorků. Ty byly odeslány do Chemické laboratoře Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ve Frenštátě pod Radhoštěm.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Zlínského kraje)