K dopravní nehodě jeli hasiči 39 minut. Blokovaly je dlouhé kolony

[ title]
Hasiči museli ručně vláčet těžkou vyprošťovací techniku

Střet dodávky s nákladním automobilem před 61. kilometrem dálnice D1 ve směru z Prahy do Brna v katastru obce Hulice na Benešovsku byl důvodem poplachu pro středočeské hasiče.

Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v rekonstruovaném úseku, operační důstojník k události vyslal „proti sobě“ profesionální hasiče ze stanic Zruč nad Sázavou a Vlašim. Současně vyjel také vyprošťovací automobil ze stanice Benešov. Podle prvotních informací byly v dodávce zaklíněny dvě zraněné osoby. Zdravotnická záchranná služba na místo povolala kromě pozemních posádek také vrtulník.

Vozidlo ze stanice Vlašim, které jelo k nehodě z jihu od exitu Loket na 66. kilometru, projíždělo kolonou velmi pomalu a přibližně 500 metrů od havárie zastavilo úplně. Velitel proto rozhodl, že hasiči dopraví velmi těžké hydraulické vyprošťovací zařízení k nehodě pěšky.

Dvě vozidla ze stanice Zruč nad Sázavou zkoušela jet část trasy po opravovaném úseku, ale setkala se s vozidlem stavební firmy, které nebylo možné objet. Nakonec se ve spolupráci s policií podařilo na místo dostat po uzavření dálnice ve směru do Prahy jízdou v protisměru.

Úterní nehody na dálnici D1. Nejtěžší nebyl zásah, ale cesta k němu

Jako první z jednotek požární ochrany byl u nehody rychlý zásahový automobil ze stanice Zruč nad Sázavou. Ukázalo se, že ve vozidle je zaklíněna už jen jedna osoba. Velitel ihned začal spolupracovat s lékařem, který se na místo dostavil v podobném čase.

Po stabilizaci pacienta hasiči zahájili záchranné práce a muže za deset minut vyprostili. Po nezbytné intenzivní péči zdravotníků byl následně přenesen do vrtulníku letecké záchranné služby a transportován do nemocnice. Ihned po vyproštění velitel zásahu odvolal druhý vrtulník s leteckými záchranáři.

Krátce před jedenáctou hodinou byl zásah ukončen a hasiči cestou na základny ještě pomohli s obnovením provozu na dálnici.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)