Je dobré mít ho sebou. Malý hasicí přístroj zabránil ohni páchat velké škody

[ title]
Hořel osobák a autobus

Přesvědčila se o tom například posádka osobního automobilu v Trutnově. Zachránila vozidlo před požárem díky malému kilogramovému přenosnému hasicímu přístroji.  

Hasiči v Královhradeckém kraji vyjížděli ke dvěma požárům dopravních prostředků, kde ale nakonec jejich zásah nebyl nutný, protože s likvidací požáru pomohl v první řadě hasicí přístroj.

Například hořel osobní automobil zn. Peugeot 206 na parkovišti v Obchodní ulici. Hasební zásah jednotky však nebyl nakonec nutná, protože vozidlo se podařilo uhasit majiteli pomocí hasicího přístroje. Hasiči tak provedli následnou kontrolu termokamerou, odpojení akumulátoru a likvidaci uniklého hydraulického oleje.

Ten  unikal z poškozené hadice okruhu posilovače řízení, vznítil se po kontaktu s výfukovým potrubím motoru. I když pro osobní automobil není v České republice hasicí přístroj povinnou součástí výbavy, tato událost dokázala, že je účinný a mít ho s sebou ve vozidle se vyplatí. Použití pouhého kilogramu práškového hasiva tak dokázalo zachránit celé vozidlo. Škoda byla vyčíslena na asi 5 tisíc korun, díky rychlému zásahu se uchránily hodnoty ve výši asi 60 tisíc korun.Druhý případ požáru byl hořící autobus. K tomu došlo v části Staré Město nad Metují v Bílkově ulici. Začal za jízdy hořet v motorové části. Požár se podařilo uhasit řidiči a městským policistům pomocí hasicích přístrojů. V autobuse cestovalo několik desítek osob, nikdo nebyl zraněn a všichni opustili dopravní prostředek před příjezdem jednotek.

Stačí, když v autě odpadne kus izolace na výfuk. Požár vypukne v cuku letu

Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností technická závada na elektroinstalaci. Škoda byla vyčíslena asi na 80 tisíc korun, podařilo se uchránit hodnoty ve výši 200 tisíc korun.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Královéhradeckého kraje)