Horko v horku. Požár lesa u Úhonic zaměstnal profesionály i dobrovolné hasiče (VIDEO)

[ title]
Oheň se skrýval i v kořenovém systému


K požáru lesa u Úhonic v okrese Praha-západ byli vysláni profesionální hasiči ze stanice HZS Beroun a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Úhonice, Rudná a Unhošť. A to celkem s pěti cisternovými automobilovými stříkačkami.

První jednotka záhy zjistila, že hoří tráva, hrabanka a náletové dřeviny ve spodní partii lesa na téměř dvouhektarové ploše ve svažitém terénu, kam vede jen úzká cesta nevhodná pro těžkou hasičskou techniku.

Po natažení hadicového vedení byl zahájen zásah dvou proudů. Těmi se podařilo požár v poměrně krátké době lokalizovat alespoň do té míry, že už se dál nerozšiřoval. Potud jen písmena, která suše informují. Lepší je pro názornost aspoň jednou vidět, jak oheň dovede v lese řádit.Mnoho lokálních ohnisek se však nacházelo ukrytých v hrabance a v kořenovém systému. Velitel zásahu proto nechal povolat další jednotky s velkokapacitními cisternami. Byl zároveň vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Zásah byl ukončen ve večerních hodinách s tím, že na dohlídku do ranních hodin zůstala v lese místní úhonická jednotka. Přivolaný revírník spolu s vyšetřovatelem stanovil vzniklou škodu na deset tisíc korun, uchránit se podařilo porost v hodnotě dvou set tisíc.

Požár s největší pravděpodobností vznikl lidskou nedbalostí.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Středočeského kraje)