Dvacet hodin makačky. Hasiči zachraňovali potopený hausboat

[ title]
Práce v osmimetrové hloubce

Velmi náročný a dlouho trvající zásah absolvovali o prvním lednovém víkendu jihočeští hasiči. Vyjeli k záchraně potopeného hauseboatu na Orlické přehradě.  

 Průzkum na místě ukázal, že hausboat je potopený pod hladinou celý, ale neklesnul až na dno. Při přibližně dvacetimetrové hloubce by byl zásah výrazně náročnější. V tomto případě, kdy potápěči pracovali v hloubce okolo 7 - 8 metrů, se podařilo pod houseboat instalovat zvedací vaky a norné stěny.Těmi byl hausboat vyzvednut přibližně 70 cm nad hladinu. V této poloze na hladině ho pak hasiči zajistili a ukotvili na bóje. Velitel zásahu pak okolo půl šesté večerní vzhledem k tomu, že již byla úplná tma, záchranné práce přerušil.

Následující den pak opět v zásahu pokračovali. Bylo nutné hausboat přitáhnout ke břehu. K tomu zásadním způsobem dopomohli majitelé dalších hausboatů a lodí, když poskytli své dvě lodě na zavěšení potopeného hausboatu.

Poslední dny roku pod vodou. Záchrana plachetnice v Olešné

Potopený hausboat, který hasiči zafixovali mezi dvě lodě, pak byl jimi přitažen ke břehu. Následovala extrémně náročná, téměř pětihodinová práce, kdy hasiči-potápěči museli pod potopený houseboat vnořit přívěs, hausboat na něj zajistit a pak celý přívěs i s hausboatem vytáhnout na břeh.

Záchranné práce na Orlické přehradě trvaly celkem necelých 21 hodin.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Jihočeského kraje)