Artur strkal čumák kam neměl a bylo zle. Záchrana pejska v Havířově

[ title]
Kňučel v kanalizaci dlouhé minuty

Dvě jednotky profesionálních hasičů se pustily do úspěšné záchrany staršího pejska Artura z kanalizačního systému v Havířově, místní části Prostřední Suchá.

Menší pejsek neidentifikovatelné rasy nejprve vnikl do vodorovné betonové roury a prolezl jí několik metrů, ale už nedokázal vycouvat a jen nešťastně vysílením kňučel.

Jeho kňučení uslyšel zřejmě až po několika desítkách minut uvěznění svědek, který ihned zavolal na tísňovou linku hasičů.

Vodorovná kanalizace, kde pejsek skončil, ústila zhruba po devíti metrech do svislé kanálové vpusti pod asfaltovou silnicí. Artur se ozýval z místa, které bylo blízko této vpusti, což hasiči zkontrolovali pomocí štěrbinové kamery. Poté, co pročistili zaneřáděný kanál, se jej snažili do kanálové vpusti nalákat konejšivými hlasy, ale to moc nezabralo.

Řešení ale našli: Blíž ke svislé kanálové vpusti jej pomalu posunovali nejprve nastavovacími stojkami Holmatro, pak i pomocí savice (která byla širší než stojky), zapůjčené vodárenskou společností. Pejsek nakonec hasičům pomohl sám, když se posunul posledních několik centimetrů plastovým vývodem až do kanálové vpusti, i když mu z vodorovné roury čouhala pouze hlava.

Spadla do jímky, kráva jedna! Náročná práce pro hasiče na Jihlavsku

Nejvyšší z hasičů jištěný lanem se pro něj úzkým otvorem dolů natáhl, oparně ho uchopil za srst za hlavou, a tak jej zachránil. Na čtyřnohém tvoru nebyla po vytažení na zemský povrch patrná žádná zranění, pouze viditelné vyčerpání.

Majitel Artura hledal ztraceného psího přítele už od čtvrtečního rána, kdy se zaběhl. Když viděl zasahující hasiče, došlo mu, koho zachraňují, a netrpělivě s nimi čekal na jeho vysvobození. S díky a vděčností si jej pak rychle odnesl domů umýt a nakrmit.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS MSK)